Παρότι βρισκόμαστε ακόμα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Α2 νίκη σαν κι αυτή του Χαρίλαου Τρικούπη με 87-80 στο Αιγάλεω έχουν άρωμα… ανόδου!

Στο εξ αναβολής για την τρίτη αγωνιστική παιχνίδι, η ομάδα του Μεσολογγίου υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα τον Διαγόρα και απέδειξε στο παρκέ πως είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου τελείωσε το παιχνίδι με έχοντας 1 παραπάνω ριμπάουντ και 23 ασίστ ενώ σούταρε με 42% πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα χτίζοντας διψήφιες διαφορές.

Ο Διαγόρας πλησίασε στο σουτ, μειώνοντας σε 56-58 στο 27′, όμως ένα 12-0 του Χαρίλαου Τρικούπη του έδωσε προβάδισμα με 56-70 λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου. Έξι λεπτά πριν από το τέλος ο Παπαδιονυσίου με γκολ φάουλ έστειλε τη διαφορά στους 16 πόντους (71-87) με τους γηπεδούχους να μειώνουν με ένα σερί 9-0 στο τελικό 80-87.

Στην παράταση και με ανατροπή η Καρδίτσα

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της Καρδίτσας στο νέο της γήπεδο είναι γεγονός. Οι Θεσσαλοί νίκησαν δύσκολα στην παράταση τη Δάφνη Δαφνίου που παραμένει δίχως νίκη στην παρθενική της παρουσία στην Α2.

Η ομάδα του Χαϊδαρίου άρχισε το παιχνίδι εντυπωσιακά χτίζοντας διψήφιες διαφορές, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και τις ροκάνισαν.

Τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος η Δάφνη προηγήθηκε με 70-60. Η Καρδίτσα όμως μείωσε και στα 3 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Θέος με 3/3 βολές ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στη νίκη.

«Καρδιοχτύπησε» στο τέλος, αλλά νίκησε

Πολύ καλή εμφανίστηκε η Ελευθερούπολη κόντρα στον Οίαξ Ναυπλίου τον οποίο και νίκησε με 83-77, για το εξ’αναβολής παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Καβάλας, μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης παίρνοντας κεφάλι στο σκορ και δείχνοντας ότι αυτή είναι το… αφεντικό.

Σιγά-σιγά, η διαφορά ανέβαινε και ο Οίαξ δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις στην επίθεση, προκειμένου να φέρει το παιχνίδι κοντά και να το διεκδικήσει.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν, ωστόσο όταν έριξαν τη διαφορά, δεν ήταν ψύχραιμοι, με την Ελευθερούπολη να έχει την απάντηση.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 83-77Δεκάλεπτα: 21-19, 46-37, 65-54, 83-77
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Λογοθέτης): Μαραβέγιας 8 (2), Μανοΐλοβιτς 18, Γοργόνης 11, Τσούτσος 11 (2), Γκέλιος 4, Μοτσενίγος 3 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής, Καμπουρίδης 21 (3), Μπένας 7.
ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 2, Ραζής 6 (2), Κο
υμπούρας 18, Παπαντωνίου 4, Τζόρτζεβιτς 17, Βύρλας 2, Καλλινικίδης 7, Σκορδάς 2, Μακρής 6 (1), Ζώρζος 7 (1), Ψημίτης 6.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 90-82 (κ.α. 75-75)