Αγώνας-θρίλερ έγινε στο κλειστό της Κανήθου, εκεί όπου ο Εθνικός νίκησε τη Λιβαδειά 63-59 και κατέκτησε την άνοδο στην Α2 για πρώτη φορά στην ιστορία του! Η Λιβαδειά προηγήθηκε 14-9 στο 10′ και ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (30-28), από εκεί και πέρα όμως οι δύο ομάδες άρχισαν να προσπερνούν η μία την άλλη στο σκορ.

Στο τέλος οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι (ειδικά ο Κουκάς που έβαλε 6 ελεύθερες βολές στο φινάλε) και κατάφεραν να πανηγυρίσουν μαζί με τους περίπου 400 οπαδούς τους την άνοδο στην Α2. Η Λιβαδειά, από την άλλη, θα χρειαστεί πλέον να περιμένει τον εθελούσιο υποβιβασμό κάποιας ομάδας που έπεσε από την Α1 (Ικαρο Χαλκίδας ή Ηλυσιακό) ώστε να ανέβει κι αυτή στην Α2.

Ρίψεις μπουκαλιών και διακοπήΗ ένταση ήταν μεγάλη, ενώ δεν έλειψαν και τα επεισόδια στο παιχνίδι. Σημειώθηκαν λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι οπαδοί των δύο ομάδων άρχισαν να πετούν μπουκάλια οι μεν στους δε και το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά. Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα ότι «στο 1’06” πριν το τέλος του β’ δεκαλέπτου, ενώ το σκορ ήταν 27-28, μετά το τάιμ άουτ της α’ ομάδας, οπαδός της α’ ομάδας εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και στη συνέχεια έγινε ρίψη από τους οπαδούς της β’ ομάδας πλαστικών μπουκαλιών. Το ίδιο έπραξαν και οπαδοί της α’ ομάδας».

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΛΙΒΑΔΕΙΑ 63-59