Ευστοχώντας σε 14 τρίποντα και με πρόσωπο του αγώνα τον νεαρό Χατζηνικόλα, το Παγκράτι έκανε την έκπληξη στη Λευκάδα καθώς νίκησε τη Δόξα με 82-79 και συνεχίζει στο Κύπελλο όπου θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Πάτρας.

Παρά το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου βελτιώθηκε αμυντικά στη δεύτερη περίοδο και σε συνδυασμό με τις σωστές επιθετικές επιλογές προσπέρασε και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7.

Αυτή τη διαφορά την υπερασπίστηκε στην τρίτη περίοδο και παρά το γεγονός πως στο τέλςο του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, οι “ροσονέρι” χάρη στο μακρινό τους σουτ πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 39-46, 57-62, 79-82.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 8, Μάρτζος 17 (3), Γαρμπής, Μουρατίδης 14 (3), Καραδολάμης 7 (1), Συμεωνίδης 11, Αναγνωστόπουλος 4, Αργυρός, Ιωακειμίδης, Σκλάβος 18 (2).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 2, Κοβάσεβιτς 11 (3), Δέδες 3 (1), Παππάς 13 (2), Ψαρόπουλος 9 (1), Παπαντωνάκος 10 (2), Ράπτης 2, Ντιαλλό 8, Κουτρούλιας 7, Χατζηνικόλας 17 (5), Καραϊνδρος.