Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου βρίσκεται ήδη ο Εθνικός που πέρασε νικηφόρα με 78-68 επί του ΟΦΗ. Η ομάδα του Πειραιά πλέον περιμένει τον νικητή του αγώνα Φίλιππος Βέροιας Αρκαδικός (21/9) ώστε να μάθει τον αντίπαλό της στην επόμενη αγωνιστική.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, αλλά στο τέλος του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν βραχεία κεφαλή και έπειτα από ένα τρίποντο του Κουκά και δύο βολές τους Ψυλέα πήγαν στα αποδυτήρια στο +5 (31-36).

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (41-42 στο 27'), ωστόσο οι παίκτες του Τζίμι Κουστένη άνοιξαν και πάλι τη διαφορά και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +9 (43-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Εθνικός ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-62 στο 33'), με τον ΟΦΗ να προσπαθεί και πάλι να την κατεβάσει (62-69 στο 36'), πριν ο Κουκάς με ένα τρίποντο στο 38' ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στους +10 (62-72) και ουσιαστικά δώσει τη νίκη στους “μπλε”.

Δεκάλεπτα: 20-17, 31-36, 43-52, 66-78
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 3 (1), Σταμπουλής 3, Ραζής 4, Μαυρογιάννης 2, Στυλιανού 14 (4), Λιανός 16 (2), Κιτσούλης 15 (2), Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 3, Σκλήβας 4.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουστένης): Παπαδιονυσίου, Μούκας 12 (4), Κουκάς 24 (5), Τσιότρας 5 (1), Ζούμπος 7 (1), Ραδίτσας, Γκιζόγιαννης 15, Μαχαίρας 6, Βαβάτσικος 3, Αναγνωστόπουλος 2, Ψυλέας 4.

* Οι φίλοι του ΟΦΗ μέσω πανό που κρέμασαν έδειξαν τη συμπαράστασή τους στον οπαδό του Εθνικού που νοσηλεύεται μετά από την επίθεση που δέχθηκε στον αγώνα ποδοσφαίρου στην έδρα του Ηροδότου.