Η 11η αγωνιστική της Α2 , πρώτη μετά από μια τεράστια διακοπή ενός μήνα, επεφύλασσε συναρπαστικά και αμφίρροπα παιχνίδια και πολλά σημαντικά αποτελέσματα που μπορεί να αποδειχθούν καθοριστικά για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Πιστεύω ότι νίκες της αγωνιστικής ήταν τα διπλά που πέτυχαν το Ψυχικό, ο Αετός και ο Ηρακλής απέναντι σε αντιπάλους με παρόμοιους στόχους αλλά και η νίκη του λαβωμένου ΟΦΗ απέναντι στο Λαύριο.

Ας πάρουμε τα παιχνίδια λοιπόν ένα – ένα ξεκινώντας από το ντέρμπι της αγωνιστικής.

ΕΘΝΙΚΟΣ- ΨΥΧΙΚΟ 63-67

Είναι το παιχνίδι που παρακολούθησα και είναι αυτό στο οποίο θα αναφερθούμε πιο αναλυτικά. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σταθούμε είναι ότι αυτό το παιχνίδι έγινε σε ένα κατάμεστο γήπεδο και σε μια εξαιρετική και πολιτισμένη ατμόσφαιρα, έτσι όπως θέλουμε να γίνονται όλα τα παιχνίδια. Το Ψυχικό στηριζόμενο στον εκπληκτικό Δημάκο , που στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε 21 από τους 22 πόντους που πέτυχε συνολικά, πήρε στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα στο σκορ και έτσι έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων ( 37-46) που θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο αν στην πίεση του Εθνικού δεν έκανε πολλά λάθη ( 22 συνολικά)

Ο Εθνικός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πολύ πιο δυνατά στην άμυνα και πότε με τον Κουκά, πότε με τον Δεμερτζή καταφέρανε να εξουδετερώσουν τον Δημάκο και έτσι να μπουν πολύ δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης. Το Ψυχικό ακολούθησε και αυτό στην ένταση στην άμυνα και έτσι το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μια πραγματική μονομαχία σώμα με σώμα , με πολλά λάθη και άστοχα σουτ αλλά με μια άγρια ομορφιά που κράτησε την αγωνία μέχρι το τέλος. Τελικά το Ψυχικό παρά τα πολλά λάθη που έκανε χάρις στην άμυνα του και σε 3 μεγάλα σουτ , 2 του Παπανικολάου και1 του Κορωνίδη , που ήταν ο καλύτερος της ομάδας του στο β΄ ημίχρονο πήρε αυτή την τόσο σπουδαία νίκη.

Στον Εθνικό στοίχησε η μεγάλη αστοχία στα τρίποντα ( 4/ 22) αλλά και οι 10 χαμένες βολές ενώ πρέπει να κρατήσει την εξαιρετική αμυντική προσπάθεια που απέφερε 15 κλεψίματα και εξανάγκασε το Ψυχικό σε 22 λάθη.

Το Ψυχικό αντιθέτως είχε εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς και ένα ακόμα καθοριστικό σημείο ήταν η επικράτηση του στα ρημπάουντ ( 39-26) που ήρθε μέσα από ομαδική προσπάθεια αρκεί να αναλογιστούμε ότι οι περιφερειακοί του παίκτες πήραν πάνω από τα μισά ρημπάουντ της ομάδας , 19……

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ- ΑΕΤΟΣ 84-86

Μεγάλη νίκη του Αετού μέσα στην έδρα του Λαγκαδά που όχι μόνο του δίνει μεγάλο προβάδισμα στη μάχη της σωτηρίας αλλά του δημιουργεί ελπίδες για κάτι πολύ καλύτερο στη συνέχεια αφού είναι μια ομάδα με εξαιρετικό ρόστερ, πολύ καλό προπονητή και έδρα στην οποία δύσκολα χάνει. Ταυτόχρονα η προσαρμογή του Αράπη και η επιστροφή του Μόρφη θα δώσει μεγαλύτερη ισχύ.

Κλειδί της νίκης τα 13 τρίποντα με το εξαιρετικό ποσοστό για εκτός έδρας 54%, ενώ Ροδοστόγλου και Κόκκαλης με 20 πόντους ο καθένας ήταν και πάλι οι καλύτεροι στην επίθεση.

Για τον Λαγκαδά ήταν μια κακή ήττα που στενεύει πολύ τα περιθώρια για τη συνέχεια και που θα πρέπει να ψάξει για μεγάλες νίκες και εντός και εκτός έδρας. Ελπιδοφόρο σημάδι η επιστροφή του Μπένα με 23 πόντους στις καλές εμφανίσεις.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 63-65

Άλλο ένα πολύ μεγάλο διπλό στη κούρσα της σωτηρίας και αυτό το πέτυχε ο Ηρακλής στην έδρα της Βέροιας σε ένα ακόμα καθοριστικό παιχνίδι. Και αυτό το παιχνίδι όπως και το προηγούμενο κρίθηκε στη λεπτομέρεια και στο καλάθι αλλά η σημασία της νίκης του Ηρακλή είναι πολύ μεγάλη.

Το παιχνίδι πήγε σε χαμηλό σκορ , όπως το περιμέναμε , και αυτό αυτή τη φορά ευνόησε τον Ηρακλή που με την επιστροφή του Δέσπου απέκτησε και πάλι μεγάλη εμπειρία αλλά και δύναμη κοντά στο καλάθι ενώ και η εμφάνιση του νεαρού Αποστολίδη ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για τον Ηρακλή και τον νεαρό προπονητή του , τον Γιάννη τον Δαμαλή που είμαι σίγουρος ότι θα γίνει ένας εξαιρετικός προπονητής και που διαχειρίζεται άριστα μέχρι στιγμής ένα πολύ δύσκολο έργο.

Ο Φίλιππος είχε σε πολύ κακή μέρα τον Δεληγιώργη και έτσι οι επιθετικές του δυνατότητες περιοριστήκαν δραματικά. Κακή ήττα αλλά έχει περιθώρια να επανορθώσει.

ΟΦΗ- ΛΑΥΡΙΟ 76-66

Πολύ σπουδαία νίκη του ΟΦΗ που λαμβάνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς ότι έπαιξε χωρίς τους οπαδούς του, χωρίς τον αρχηγό του τον Κιτσούλη αλλα και χωρίς τον βασικό του πλέι μέικερ, τον Ραζή, με τον αντικαταστάτη του, τον Μαυρογιάννη να παίζει 40 λεπτά ενώ και ο ξένος του ο ψηλός Τρεπάλοβατς έπαιξε ελάχιστα. Έχουμε πει ότι ο ΟΦΗ δεν είναι ομάδα για να κινδυνεύει και πιστεύω ότι αυτό θα φανεί στη συνέχεια.

Άλλο ένα εξαιρετικό παιχνίδι από τον σπουδαίο σουτέρ Στυλιανού και πολύ καλή δουλειά από τους ημίψηλους Χάλαρη, Σταμπουλή και Λιανό.

Το Λαύριο στα τελευταία δύο του παιχνίδια εκτός έδρας δείχνει αδυναμίες και πιστεύω ότι σήμερα έχασε μια καλή ευκαιρία για μια πολύ μεγάλη νίκη. Ίσως η μάλλον απρόσμενη παρουσία του στην κορυφή να άγχωσε λίγο την ομάδα που θα πρέπει να το ξεπεράσουν γρήγορα και να προσεγγίσουν και πάλι τα παιχνίδια όπως στην αρχή του πρωταθλήματος. Όλα είναι ανοιχτά ακόμα. Ο Γιαννακόπουλος για άλλο ένα παιχνίδι τράβηξε το μεγαλύτερο κουπί στην επίθεση ενώ ο Σακελλαρίου δείχνει μια μικρή κάμψη.

ΚΑΒΑΛΑ – ΛΕΙΒΑΔΙΑ 88-58

Μια αναμενόμενη νίκη της Καβάλας, που όπως έχουμε πει είναι το ακλόνητο φαβορί για την άνοδο. Η Λειβαδιά πάλεψε όσο μπορούσε , κρατούσε για 30 λεπτά τη διαφορά κοντά στους 10- 15 πόντους αλλά στο τέλος άνοιξε πολύ και αυτή για να φτάσει στους 30 πόντους.

Η Καβάλα είχε 66% στα δίποντα, 55% στα τρίποντα και αν αυτά τα ποσοστά αντιπαρατεθούν στο 43% στα δίποντα και στο 16% στα τρίποντα της Λειβαδιάς παίρνει κανείς την απάντηση στο πως και γιατί εξελίχθηκε έτσι αυτό το παιχνίδι.

Η άμυνα της Καβάλας προφανώς εξανάγκασε το βασικό ατού της Λειβαδιάς , τον Γκαγκαλούδη σε κακή μέρα σε αντίθεση με την περιφέρεια της Καβάλας όπου Καράμπουλας, Τότσιος και Καραποστόλου πετούσανε φωτιές για άλλη μια φορά.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ- ΠΑΓΚΡΑΤΙ 85-71

Ο Αρκαδικός έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει για να μείνει ζωντανός στη μάχη της ανόδου και σε συνδυασμό και με κάποια άλλα αποτελέσματα μπήκε για τα καλά στο χορό και το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με το Ψυχικό εκτός έδρας είναι παιχνίδι πολύ σημαντικό για την υπόθεση της ανόδου και νομίζω ότι ο νικητής αυτού του παιχνιδιού γίνεται φαβορί για την υπόθεση της ανόδου.

Ο Αρκαδικός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πήρε μια σημαντική νίκη που δεν είναι τόσο εύκολη όσο δείχνει το τελικό σκορ γιατί το Παγκράτι ήταν ανταγωνιστικό και πάλι μέχρι το 30 αλλά ο Αρκαδικός στηριζόμενος στην περιφερειακή του τριάδα των Χατζή, Κοψαύτη και Καρύδα και δείχνοντας μεγάλη ευστοχία στις βολές που εκτέλεσε στο τέλος πήρε μια καθαρή νίκη.

Ράπτης, Ψαρόπουλος και Κουτρούλιας οι καλύτεροι του Παγκρατίου.

Αυτή λοιπόν ήταν η 11η αγωνιστική που μας πρόσφερε και πάλι συγκινήσεις ενώ συγκινήσεις αναμένεται να μας προσφέρει και η επόμενη αγωνιστική αφού έχει δυο πολύ μεγάλα παιχνίδια ανόδου που είναι τα Ψυχικό- Αρκαδικός και Λευκάδα – Καβάλα , μια μάχη σωτηρίας μέχρις εσχάτων ( Λαγκαδάς- Φίλιππος) , ένα παιχνίδι που μπορεί να καθορίσει στόχους ( Λειβαδιά- Εθνικός) αφού αν χάσει ο Εθνικός απομακρύνεται πολύ από το παιχνίδι της ανόδου ενώ αν χάσει η Λειβαδιά μπαίνει σε περιπέτειες. Στο πρόγραμμα υπάρχει ακόμα το Αετός- ΟΦΗ με τον νικητή να ελπίζει σε κάτι πολύ καλύτερο ενώ κάπως έτσι θα είναι και το παιχνίδι Παγκράτι- Ηρακλής.

Τέλος εύχομαι στο πρόγραμμα να υπάρχει και να γίνει το παιχνίδι Λαύριο- Ηλυσσιακός που θα σημαίνει ότι η δοκιμαζόμενη ομάδα του Ηλυσσιακού και τα νέα παιδιά που την απαρτίζουν θα έχουν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν τη προσπάθεια τους στο πρωτάθλημα.

Μέχρι τότε να είστε καλά και τα ξανάλεμε την επόμενη εβδομάδα……….