Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση έδειξε πως βρίσκεται η καβάλα εν όψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεών της. Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα μπορεί να ηττήθηκε με 71-67 στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη, αλλά για τρία και πλέον δεκάλεπτα είχε εκείνη το... πάνω χέρι του αγώνα.

Όπως σημειώνει το arisbc.gr: "Μετά το αρχικό 10-9 η Καβάλα πήρε τα ηνία του αγώνα και με εντυπωσιακή ευστοχία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-28. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 24-32, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι και το ημίχρονο έκλεισε στο 32-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έσφιξε την άμυνά του και κάλυψε τη διαφορά. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκίκα ολοκλήρωσε ένα σερί 10-0 (44-49) και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 50-52.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα στην τέταρτη περίοδο και πέρασαν μπροστά με 57-56 στο 34’. Διατήρησαν ένα προβάδισμα μέχρι το τέλος και τελικά πήραν τη νίκη".

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 32-46, 50-52, 71-67.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (2), Γκίκας 9 (3), Ριντ 9 (1), Τόμας, Πουλιανίτης, Χαρίσης 7, Βεζένκοφ 18 (1), Νέιμικ 2, Μούρτος 4, Σίμτσακ 9, Αντεγκμπόγιε 5 (1), Δήμας.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 4, Τότσιος 6, Καλαμπάκας 12 (1), Κατσαρές 5 (1), Καραποστόλου 8 (2), Αγγελακόπουλος 9 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 6 (1), Καράμπουλας 15 (3).