Η Καβάλα ηττήθηκε με 61-55 από τον Άρη σε παιχνίδι προετοιμασίας. Στο κλειστό της Καλαμίτσας βρέθηκαν περίπου 200 με 250 άτομα...

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Καβάλα προηγήθηκε με 5-0 και ο Άρης απάντησε με σερί 0-6 (5-6). Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-11.

Ο Άρης συνέχισε να είναι άστοχος και η Καβάλα κράτησε το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η δεύτερη περίοδος έληξε 32-24.

Ο Άρης ήταν εντελώς διαφορετικός στα πρώτα 6′ της τρίτης περιόδου. Με καλή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα, πέρασε με 35-39 στο 26′, με ένα επιμέρους σκορ 3-15. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 43-43.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» και τα μισά της τέταρτης περιόδου βρήκαν τον Άρη στο 49-50. Ο Τόμας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 53-58 και ο Μούρτος με ένα δικό του το 53-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-24, 43-43, 55-61.

ΚΑΒΑΛΑ: Τότσιος 7, Καλαμπάκας 4, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 3(1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 13, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 6, Καράμπουλας 15 (1).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 3 (1), Δήμας, Ριντ 2, Τόμας 21 (7), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 6, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 17 (1), Νέιμικ, Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 2.