Ένα πολύ δυνατό φιλικό έδωσαν σήμερα το πρωί Παγκράτι και Παπάγος στο Κλειστό του Μετς, με τους “στρατηγούς” να επικρατούν τελικά με 63-65, με πρώτο σκόρερ τον Σιούτη με 18.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έγινε αντιληπτό ότι το αποτέλεσμα θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Μοτσενίγος, Παπαδιονυσίου και Τζιβελέκας ξεχώρισαν στα πρώτα 10 λεπτά για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενος, αντίστοιχα. Στη δεύτερη περίοδο, ο πρώην παίκτης του Παγκρατίου, Κωστής Δέδες και ο Περικλής Δορκοφίκης έδωσαν ώθηση στην ομάδα του Παπάγου, η οποία προηγήθηκε με 38-41 στο ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα, οι “μπλε” πήραν διαφορά 8 πόντων, ωστόσο, στα 5.30′ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τρίποντο του Κυριακόπουλο το Παγκράτι πέρασε και πάλι μπροστά (45-43). Το ματς συνεχίστηκε ως “ντέρμπι” μέχρι το τέλος, οπότε αναδείχθηκαν νικητές οι παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου, καθώς ο Λεκάκης αστόχησε σε εκτός ισορροπίας σουτ στα 2” για τη λήξη.

Για τους “ροσονέρι” δεν αγωνίστηκαν οι Σπανός, Φακοπουλίδης, Περσίδης και Κουτρούλιας.

Δεκάλεπτα: 20-20, 38-41, 50-51, 63-65

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 15, Παναγιωταράς 3, Δενδρινός 2, Μοτσενίγος 10, Αντωνάκης 1, Σαχπατσίδης 12, Παπαδιονυσίου 6, Μίτσιαλος 11, Κανελλόπουλος 3

Παπάγου (Καλογήρου): Τζιβελέκας 9, Δέδες 8, Σιούτης 18, Αποστολίδης 6, Δορκοφίκης 9, Υφαντής 8, Σιμόπουλος 7

Πηγή: eurohoops.net