Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε (75-63) του Περιστερίου στο κλειστό του «Πλάτωνα». Ο Νίκος Οικονόμου δεν είχε στην διάθεση του τον Θανάση Γεωργοπαπαδάκο (λόγω υποχρεώσεων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων στη Ν. Κορέα), όμως ο Σάκης Βεσκούκης και ο Χριστόφορος Λυκογιάννης έκαναν σπουδαία εμφάνιση και οδήγησαν την ομάδα της Νίκαιας στη νίκη.

Μόνο στο πρώτο 10λεπτο (21-30) οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο εκμεταλλευόμενοι τα περιφερειακά σουτ των Παπαδιονυσίου και Παπαντωνάκου, όμως στην συνέχεια με πιεστική άμυνα και τον Σάκη Βεσκούκη να σκοράρει τους 17 από τους 23 συνολικά πόντους του στο πρώτο ημίχρονο πήραν το «πάνω χέρι» και έφτασαν σε μια νίκη που αν μη τι άλλο δείχνει ότι η ομάδα δουλεύει στην σωστή κατεύθυνση.

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 44-40, 56-54, 75-63.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ( Οικονόμου): Κούτουλας 7, Μούκας 6 (2 τριπ.), Λυκογιάννης 20 (1 τριπ.), Βεσκούκης 23 (3 τριπ.), Τασόπουλος 11, Γιαννίκος, Γκιουζέλης, Ρεκουνιώτης 2, Μπολάτογλου 6 (2 τριπ.), Βανδώρος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπαμάρκος): Παπαδιονυσίου 12 (4 τριπ.), Παπαντωνάκος 14 (3 τριπ.), Ψαρόπουλος 9 (1 τριπ.), Σκουλίδας 9 (1 τριπ.), Κατιάκος 6, Γκίλχριστ 13.

Πηγή: ionikosbc.gr