Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η ΑΕΚ, σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα, κόντρα στον Δούκα, επικρατώντας με 100-69, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Ράνταλ Φάλκερ με τα κιτρινόμαυρα, ο οποίος πήρε λεπτά συμμετοχής. Πήρε χρόνο και ο Γιάνικ Φράνκε, στο εξτρά -πέμπτο- δεκάλεπτο που έπαιξαν οι δύο ομάδες στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Την ευκαιρία να... τεστάρει τις δυνατότητές της είχε η ΑΕΚ κόντρα στον Δούκα, σε φιλικό προετοιμασίας στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση έφτασε σε άνετη επικράτηση με 100-69, σε ένα παιχνίδι στο οποίο παίχτηκαν 5 περίοδοι, με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να φτάνει στην 100άρα. Όλα αυτά σε μια αναμέτρηση που πήρε χρόνο συμμετοχής ο Ράνταλ Φάλκερ, ο οποίος στο διάστημα που αγωνίστηκε μέτρησε 2 πόντοι (1/2δ.), 5 ριμπάουντ, 3 τάπες, 2 ασίστ, δείχνοντας τόσο στοιχεία των δυνατότήτων του, αλλά και σημάδια ανετοιμότητας. Παράλληλα λεπτά συμμετοχής πήρε και ο Φράνκε, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει στις δύο προσπάθειες που επιχείρησε.

Διαιτητές: Καλδίρης-Ζακεστίδης-Σκούτας.

Δεκάλεπτα: 19-18, 40-33, 64-41, 85-63 (κ.α.), 100-69.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (1), Σάκοτα 13 (2), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 3, Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 4, Λαρεντζάκης 5 (1), Φάλκερ 2, Άτιτς 8 (2), Ιβάνοβιτς 12 (2), Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 6 (2), Ουίλιαμς 11 (3), Τσαλμπούρης 7 (1), Φράνκε.

Πηγή κειμένου: SentraGoal - Πηγή φωτό: AEKBC