Το όνομά του με... χρυσά γράμματα στην ιστορία όχι μόνο της Α2 αλλά συνολικά του ελληνικού μπάσκετ από το 1986 και έπειτα όταν και θεσμοθετήθηκαν η Α1 και η Α2, έγραψε ο Φάρος! Η ομάδα του Κερατσινίου σημείωσε 164 πόντους απέναντι στο -ελλιπέστατο- Παγκράτι και... διέλυσε κάθε ρεκόρ!

Του ΣΠΥΡΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Αρχικά, έσπασε το ρεκόρ παραγωγικότητας τόσο μία ομάδας (164π.) όσο και ενώς αγώνα (267π.), 26 χρόνια μετά από το 143-111 ανάμεσα στον Ηλυσιακό και τον Πειραϊκό (13/4/1991). Μάλιστα το συγκεκριμένο ρεκόρ το ισοφάρισε ο Φάρος από το 36' όταν ο Μπατής με τρίποντο έκανε το σκορ 143-97. Παράλληλα νέο ρεκόρ Α2 είναι και οι 83 πόντοι σε ένα ημίχρονο.

Παράλληλα ο Φάρος έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της κατηγορίας που σημειώνει οκτώ «100άρες».

Τα... ωραία όμως έρχονται όταν στην εξίσωση μπαίνει και η Α1 και ειδικά ο Άρης της δεκαετίας του '80. Οι «κίτρινοι» κατείχαν το ρεκόρ σκοραρίσματος από την περίοδο 1986/87 και τη νίκη τους με 153-64 επί του Ιωνικού Νίκαιας, όπως ο Φάρος δημιούργησε νέο από τότε που το πρωτάθλημα διεξάγεται σε Α1 και Α2.

Το μόνο ρεκόρ που δεν κατάφερε να «γκρεμίσει» είναι της νίκης του Ηρακλή επί του ΒΑΟ με 170-94 στο φινάλε της σεζόν 1971/72 για την Α' Εθνική, τη βραδιά που ο Αριστείδης Μούμογλου είχε σημειώσει 145 πόντους!

Πηγή: SentraGoal.gr