Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε για το Περιστέρι το ταξίδι του στην Αμαλιάδα, όπου αντιμετώπισε σε φιλική αναμέτρηση τον τοπική Κόροιβο.

Επικράτησε με 82-80 των γηπεδούχων στην παράταση (70-70κ.δ.), αποδεικνύοντας σε ένα ακόμα παιχνίδι, κόντρα σε αντίπαλο από την Α1 κατηγορία, ότι φέτος είναι φτιαγμένη για να πρωταγωνιστήσει και να επιστρέψει εκεί που της αξίζει.

Ο ΓΣΠ ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλα την διάρκεια του αγώνα, έχοντας αποκτήσει διαφορά 7 πόντων (22-29) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο ο Κόροιβος κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα κι έστω και στο έξτρα πεντάλεπτο πήρε τη νίκη με 82-80.

Μοναδικός απών ήταν ο Ιγκόρ Μιλόσεβιτς που συνεχίζει την αποθεραπεία του για να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού στον καρπό που τον ταλαιπωρεί.

Δεκάλεπτα: 10-15, 22-29, 44-45, 70-70κ.δ., 80-82π.

Πηγή: gsperisteri.gr