Ασταμάτητος ήταν ο Κίκι Κλαρκ στο πρώτο ημίχρονο στο Αλκαζάρ σημειώνοντας 9/9 τρίποντα σε κάτι παραπάνω από 14 αγωνιστικά λεπτά, όμως η τρομερή του επίδοση έμεινε εκεί.

Του Σπύρου Βασιλείου

Ο Αμερικανός του Περιστερίου στο δεύτερο μέρος είχε 0/1 τρίποντο, τελειώνοντας με 9/10 σουτ τριών πόντων.

Όσα περίπου (9/11) είχε σημειώσει και πριν από 11 χρόνια και πάλι απέναντι στην ομάδα της Λάρισας, αυτή τη φορά όμως με μία άλλη ομάδα από τα δυτικά προάστια, το Αιγάλεω. Το παιχνίδι τότε είχε γίνει στο «Σίτι» για την Α1.

Έτσι το ρεκόρ ευστοχίας συνεχίζει να το κατέχειο Γιάννης Κυριακόπουλος. Ο νυν παίκτης της Καστοριάς, τον Μάρτη του 2011 είχε τελείώσει με 9/9 τρίποντα στη νίκη του Ρεθύμνου επί της Νήαρ Ήστ με 114-70.

Για την... ιστορία με 9/10 τρίποντα, στην Α2, είχε τελειώσει και ο Σπύρος Κέκελης ως παίκτης της Χαλκίδας, το 2004 απέναντι στον ΔΑΣΑΛ (102-92). Στο ίδιο γήπεδο, της Χαλκίδας, είχε σημειώσει 9/12 τρίποντα και ο Κώστας Τσέλιος τον Νοέμβρη του 2003 ως φιλοξενούμενος της ΑΓΕΧ με τη φανέλα της ΜΕΝΤ.